Sivas'ın Suşehri ilçesi Günlüce Köyünde, Ekim 2007 ayında Vali Veysel Dalmaz'ın girişimleriyle başlatılan Antep fıstığı yetiştirme projesi kapsamında 10 bin adet menengiç ağacına aşılama yapılmaya başlandı.
Pilot bölge olarak seçilen Günlüce Köyü'nde, Gaziantep'ten gelen 4 uzman fıstık aşıcısı yaklaşık 2 bin menengiç ağacına fıstık aşısı yapmaya başladı.


Fıstık aşısı yapılan bölgede incelemelerde bulunan Suşehri Kaymakamı Abdullah Demir, yaptığı açıklamada, bu yıl Günlüce Köyü'nde menengiç ağaçlarına fıstık aşılamasını daha sonra Akıncı, Arpacı ve Eskimeşe köylerinde de uygulanacağını söyledi.

Yapılan araştırmalarda, Suşehri ile Gaziantep'in iklim şartlarının birbirine yakın olduğunu ve bu yüzden bu bölgede de fıstık yetiştiriciliğinin uygun olabileceğini dile getiren Kaymakam Demir, "Proje kapsamından İl Özel İdare tarafından desteklenecek ve Sayın Sivas Valimiz Veysel Dalmaz bu konu ile ilgili bizzat ilgilenmektedir. 1200 aşı kalemi temin edilmiştir. Gaziantep'ten usta aşıcılar getirilmiş, şu anda menengiç ağaçlarına ilçe tarım müdürlüğümüz yetkilileri ile birlikte aşı yapılmaya başlanmıştır" dedi.

"FISTIK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GEÇ KALINDI"

Fıstık yetiştiriciliğinde bölgede geç kalındığını dile getiren Demir, 20 yıl önce ağaçlara aşı yapılsaydı, ağaçların bu kadar yaşlı hale gelmeden 20 yılda ürün verir hale geleceğini ifade etti. Demir, şöyle dedi:

"Bunun güzel bir başlangıç olduğun düşünüyorum. Bu güzel örneği tüm menengiç ağaçlarında uygulamayı düşünüyoruz. Dört köyün çevresinde bulunan yaklaşık 10 bin menengiç ağacına fıstık aşısı yaparak bölge ekonomisine farklı bir katkı sağlayabileceğimize inanıyorum. İl özel idaresi tarafından yaklaşık 50 bin YTL proje desteği çıkmış olup, bu proje 3 yıl boyunca aşılama da kullanılacaktır. Bu konuda bizden desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Veysel Dalmaz'a teşekkür ediyorum. Çünkü 2007 yılı ekim ayında bölgeyi ziyaret eden Sayın Valimiz, fıstık yetiştiriciliğinin bölgeye uygun olduğunu ve bunun geliştirilmesi gerektiğini bizzat kendisi vurgulamıştı. Bizde bu yöndeki çalışmalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz."

Günlüce Köyü Muhtarı Selim Şahin, Antep fıstığı yetiştiriciliğinin 1980 yılında Akıncı Köyünde bulunan bir öğretmenin menengiç ağacına yapmış olduğu aşı ile ortaya çıktığını, daha sonra ise Günlüce Köyü'nde bulunan 3 kişinin fıstık yetiştiriciğiliğini geliştirmek amacıyla çalışmaları hızlandırıldığını söyledi.

Bölgede, şu anda yaklaşık 150-200 menengiç ağacına aşı yapıldığını ve bunlardan ürün alındığını belirten Muhtar Şahin, elde edilen ürünlerin İstanbul'da kilosunun 8 YTL'den satıldığını ifade etti. 2007 yılında Günlüce Köyü'nde yaklaşık 750 Kg Antep Fıstığı satıldığını vurgulayan Muhtar Şahin, "Fıstık yetiştiriciliği konusunda bölgemize sahip çıkan başta Sivas Valisi Veysel Dalmaz'a ve ilçemiz kaymakamı Sayın Abdullah Demir'e müteşekkiriz. Çünkü, bölgemizde fıstık yetiştiriciliği geliştiği takdirde ekonomiye büyük destek sağlayacağına ve aynı zamanda kullanılmayan menengiç ağaçları da aşılanarak ürün veren bir ağaç olarak bölgemizde kalacağından mutlu olacağız" dedi.

Daha sonra Suşehri Kaymakamı Abdullah Demir, Gaziantep'ten gelen, menengiç ağaçlarına aşı yapan aşıcılar ile bir süre sohbet ederek, aşının yapılması ve yapıldıktan sonra tarla sahiplerinin yapması gereken çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Aşıcılardan Abdullah Özen, "Gaziantep'te menengiç ağaçlarının yaklaşık tümünde fıstık aşısı yapılmıştır. Suşehri bölgesinde iklim şartları ve toprak verimliliğinin, hemen hemen Antep yöresiyle aynı olduğundan dolayı yapılan aşılardan yüzde 80 olumlu sonuç elde edilir. Aşılanmış menengiç ağaçlarının sadece aşısı değil, aşı yapıldıktan 15 gün sonra aşı yapılan kısımlardaki bölgenin kurtlanmaması için ilaçlanması gerekiyor. Şayet bunlar yapılmadığı takdirde aşı yapılan kısma ağaç kurdunun girebileceği, yapılan aşının hiçbir önemi kalmayacaktır. Aşı yapılan menengiç ağaçlarından birkaç yıl sonra aşı kalemi alınabilecektir" diye konuştu.

Menengiç ağaçları için Gaziantep'den getirilen 1200 erkek ve dişi aşı çalışmaları yaklaşık bir hafta sürecek.

(Cihan Haber Ajansı)
Kaynak: www.Bahcesel.com/forumsel/