Sitemiz Gelişiyor!

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sebze Fidesi Yetiştirme

 BAHÇE/ PEYZAJ BÖLÜMÜ Katagorisinde ve  Bahçe ve Bitki Meraklıları Lokali Forumunda Bulunan  Sebze Fidesi Yetiştirme Konusunu Görüntülemektesiniz.=>HANGİ SEBZELERİN FİDESİ YETİŞTİRİLMEZ? Sebze türleri yetiştirme şekillerine göre farklılıklar gösterir. Özellikle iklim istekleri, tohum büyüklüğü, tohum fiyatı ve birim ...

 1. #1
  Administrator selsarac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  210
  Post Thanks / Like

  Sebze Fidesi Yetiştirme

  HANGİ SEBZELERİN FİDESİ YETİŞTİRİLMEZ?
  Sebze türleri yetiştirme şekillerine göre farklılıklar gösterir. Özellikle iklim istekleri, tohum büyüklüğü, tohum fiyatı ve birim alandaki bitki sıklığı sebzelerin doğrudan tarlaya tohum ekimi ya da fide ile yetiştiriciliğini belirleyen temel faktörlerdir. Tohumu iri, fiyatı düşük ve birim alana sık ekim yapılan türlerde doğrudan tohum ekimi tercih edilmektedir. İri tohumlu türlerden bakla, bezelye, fasulye, kabak, karpuz, açıkta hıyar, ıspanak, bamya ve tatlı mısır doğrudan tohum ekimi ile yetiştirilirken, tohumu küçük olan ancak çok büyük alanlarda veya sık ekimle yetiştirilen soğan, maydanoz, havuç, roka, tere, turp, şalgam gibi türler de doğrudan araziye ekim yapılarak yetiştirilmektedir.
  FİDE ÜRETİMİ ERKENCİLİK SAĞLAR
  Tohumları ufak, pahalı, pazara erken ürün çıkarmanın önemli olduğu, sıcaklık dalgalanmalarından fazlaca etkilenen ve vejetasyon süresi uzun olan sebze türleri genellikle fide ile yetiştirilmektedir. Bu grupta domates, biber, patlıcan, örtüaltında hıyar, sakız kabağı, lahana, karnabahar, brokkoli, Brüksel lahanası, örtüaltında kavun, salata-marul yer almaktadır. Ancak burada ismi geçen sebze türlerinden bazıları sanayide işleme amacıyla kullanılmakta ve bu durumda araziye doğrudan tohum ekimi yapılabilmektedir (domates ve biberde olduğu gibi).
  MODERN FİDE ÜRETİMİ
  VİYOL VE TOPRAK BLOKLARDA
  Sebze fideleri yastıklarda, tünellerde ve seralarda yetiştirilebilmektedir. Yastıkların hazırlama zorluğu, taze gübre bulmanın zor olması gibi sorunlar nedeniyle kullanımı azalmıştır. Bunun yerini seralar ve tüneller almıştır. Özellikle plastik tünellerin kurulmasının kolay ve ucuz olması nedeniyle çiftçiler fide üretimini buralarda yapmaktadır. Son yıllarda hazır fide üreten firmaların oluşması fide yetiştiriciliğini ayrı bir sektör haline getirmiştir. Bu sayede çiftçi fidesini kendi üretmeyip dışarıdan satın alarak temin etmektedir.
  TOPRAKLI FİDE DİKİMİ KAYIP ORANINI AZALTIYOR
  Yastıklarda yapılan fide yetiştiriciliğinde, fideler dikim döneminde bulundukları yerden sökülerek araziye dikilmektedir. Bu aşamada bitkiler aşırı strese girmekte ve kayıp oranı artmaktadır. Kayıp oranını azaltmak amacıyla topraklı fide üretimi önem kazanmıştır. Topraklı fide üretiminde değişik tip ve özellikte kaplar kullanılmaktadır. Bunlar; naylon torbalar, toprak, plastik ve kağıt saksılar, plastik, kağıt ve styropor viyoller ile toprağı preslemek suretiyle sıkıştırılmış toprak bloklardır. Blok, viyol ve saksılarda yetiştirilen fideler, yeterli büyüklüğe ulaştıklarında topraklı olarak dikilmekte ve kayıp oranı oldukça azalmaktadır. Ayrıca kavun, karpuz, kabak ve hıyarın da aralarında bulunduğu kabakgillerin fide ile yetiştiriciliğinde mutlaka topraklı fide kullanmak gerekmektedir. Bu nedenle bunların viyol, kasa veya naylon tüpler içinde yetiştirilmesi önemlidir.

  Yastıklar ısıtma şekillerine göre; sıcak, ılık ve soğuk yastıklar olarak sınıflandırılır. Sıcaklığın yanmamış ahır gübresi, kalorifer veya elektrikle sağlandığı sıcak yastıklarda domates, biber, gibi sebze türlerinin fideleri yetiştirilirken, ılık yastıklar bu sebzelerin şaşırtılma işlemi için kullanılır. Soğuk yastıklar ise; lahana, karnabahar, pırasa, salata, marul ve kereviz fidelerinin yetiştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

  UYGUN HARÇ, KALİTELİ FİDE
  Tohumların fide oluşturmak amacıyla ekildiği ortama harç adı verilmektedir. İyi bir fide harcı, tohumun rahatça çimlenip, yüzeye çıkabileceği kadar gevşek yapıda, yeterli miktarda suyu tutabilen, fazla suyu drene edebilen, fide döneminde bitkiye yeterli besin maddesi sağlayabilen ortam veya ortam karışımlarından oluşabilmektedir. Yakın zamana kadar 1/3 elenmiş eski gübre, 1/3 elenmiş toprak, 1/3 ince dere kumu karışımı kullanılırken; son yıllarda daha iyi bir çıkış ve fide kalitesi vermesi nedeniyle torf, torf + perlit, torf + vermikulit karışımlarının kullanımı yaygınlaşmıştır.

  HASTALIK VE ZARARLIDAN ARİ FİDE HARCI KULLAN
  Kullanılan harcın mutlaka sterilize edilmesi gerekir. Sterilizasyon; solarizasyon, su buharı veya kimyasallar ile yapılabilir. Hastalık ve zararlılar ile bulaşık harçlarla üretilen fide boğazlarında nem ve sıcaklığın artması durumunda gelişen mikroorganizmalar fidelerin çürümesine neden olmaktadır. Yapılan sterilizasyon topraktaki mantarlar, bakteriler ve hatta yabancıot tohumları ile böcekleri de yok eder. Sterilizasyondan sonra harç, yastıklara ya da kaplara doldurulur. İlk kez kullanılan torf gibi maddelerde ise sterilizasyon daha önce yapıldığından bu işleme gerek yoktur.

  UYGUN EKİM DERİNLİĞİ
  Yastıklara tohum ekebilmek için harç sıcaklığının 20-30°C'ler arasında olması gerekir. Tohumlar 8-10-12 cm aralıklarla açılan çizgilere ekilirler ve tohumların üzeri 1 cm harç tabakası gelecek şekilde çizgilerin iki yandan kapatılması suretiyle örtülür. Tahta tokmaklarla hafifçe bastırılarak tohumların toprakla temasları sağlanır, arkasından ince süzgeçli kovalarla bolca sulanır ve camları kapatılır.

  Yastıklar dışında ise tohum ekimi, yaklaşık 1 cm derinlikte saksı ve torbalarda birer adet, viyollerde ise her göze 1'er adet olacak şekilde yapılır, üzeri kapatılır ve bolca sulanarak sera veya tünel içerisine yerleştirilir.

  İSTEDİĞİN ÇEŞİDİN FİDESİNİ SATIN AL
  Son yıllarda fide üretiminin ayrı bir sektör olarak gelişmeye başlaması ile hazır fide terimi gündeme gelmiştir. Özellikle siparişe göre fide üreten bu firmalar, viyoller içerisinde, istenilen tür ve çeşitten fide üretimi yaparak üreticilere satış yapmaktadırlar. Bu firmaların, makine ile yaptıkları tohum ekiminden sonra sulama ve çimlendirme odalarında 2-3 gün tuttukları viyoller büyük seralara alınmakta ve burada bakım işlemleri yapılarak, satışa sunulmaktadır. Özellikle türlerin istemiş olduğu çimlenme sıcaklığının sağlandığı çimlendirme odalarında tohumların hemen hemen tamamı çimlenmektedir.

  ÇİMLENME İÇİN UYGUN SICAKLIK
  Sebze tohumlarının çimlenme sıcaklıkları türlere, hatta çeşitlere göre farklıdır. Örneğin karnabahar, lahana, Brüksel lahanasında çimlenme 5°C'ye kadar düşük bir sıcaklıkta olabildiği gibi, patlıcanda 19°C'nin, biberde 15°C'nin, domateste ise 10-12°C'nin üstünde olmaktadır. Bazı sebzeler çok yüksek ve çok düşük sıcaklığa toleranslı değildir. Örneğin pırasa 21-24°C'nin üstünde ve 7°C'nin altında iyi çimlenme göstermez. Diğer sebzelerin iyi bir çimlenme için istedikleri toprak sıcaklığı sınırı oldukça dardır. Örneğin kerevizde en iyi çimlenme 10-19°C'ler arasındadır. Birçok başsalata çeşidinin tohumları toprak sıcaklığı 20°C'nin üstünde olduğunda çimlenmezler. Kıvırcık baş salata çeşitleri ise 29°C'de bile iyi çimlenirler.

  SAĞLIKLI FİDE SAĞLIKLI ÜRÜN
  Sebze türlerine göre tohumlar 7-15 gün içinde çimlenip toprak yüzeyine çıkabilmektedir. Fidelerin iyi bir gelişme gösterebilmeleri için tohum ekiminden itibaren bakımlarına dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Fidelikte yapılacak bakım işleri arasında, zamanında ve yeteri kadar sulama ve havalandırma, yabancıot kontrolü, hastalık ve zararlılar ile mücadele işlemleri vardır. Fideler yabancıot, hastalık ve zararlılar açısından devamlı kontrol edilerek, gerektiğinde mücadele edilmelidir.

  DİKİM ÖNCESİ DİKKAT !
  Fidelerin yastıklardan alınmadan önce dış koşullara alıştırılmaları gerekir. Yetiştirilme yerlerinde ne kadar dikkat edilirse edilsin fideler normale nazaran narin yapılıdır. Az ışık, fazla sıcak ve nemle beraber sık dikim fidelerin birden dış şartlara alışmasını zorlaştırır. Fidelerin fazla sarsılmadan ve dış koşullara kolayca uyum sağlayabilmeleri amacıyla fidelikte dikimden 7-10 gün önceden başlayarak önce yastıkların üstleri, sonra sera veya tünellerin tüm kapı ve pencereleri açılır. Sulama daha kısıtlı yapılarak iyice pişkinleşmeleri sağlanır. Pişkinleştirme yapılırken fide, düşük sıcaklıklara yavaş yavaş alıştırılır ve suyu kısıtlı verilerek fidenin kuvvetlendirilmesi sağlanır. Ancak hiçbir zaman gelişmesi durdurulmaz, sadece düşük sıcaklık ve suyun azaltılmasıyla fidede gelişme yavaşlatılır.
  Fideler ister topraklı, ister topraksız olsun bir akşam önceden iyice sulanarak ertesi gün kolayca çıkması sağlanır. Fidelerin tarlaya dikilmesi için bulutlu ve serin günler tercih edilmelidir.

  TOPRAKSIZ FİDE DİKİMİNDE DİKİM KAZIĞI KULLAN
  Topraksız fideler dikim için dikkatlice yerlerinden sökülerek bir kasa içerisine yerleştirilmeli ve dikilene kadar gölge bir yerde korunmalıdır. Dikimi yapacak işçi elindeki plantuvarla (dikim kazığı) işaretlenen yerdeki çukuru açmalı ve fideyi kökleri mümkün mertebe aşağıya doğru sarkacak şekilde deliğe yerleştirmeli ve ikinci bir hareketle plantuvarı deliğin yanına bastırarak toprağı fideye doğru itmelidir. Bunda amaç genç fidenin köklerinin toprakla iyice temasını sağlamaktır. Dikim sırasında fidenin kök boğazının ezilmemesine özen gösterilmelidir.

  TOPRAKLI FİDELERİN DİKİMİNDE ÇAPA KULLAN
  Topraklı veya saksılı fidelerin dikimi için çapa kullanılır. Bu fidelerin dikimi daha çok vakit alır. Fideyi dikecek işçi, saksıyı veya torbayı ters çevirerek fidenin gövdesini işaret ve orta parmakları arasına alarak saksıya veya torbaya hafifçe vurmak suretiyle fideyi toprağıyla birlikte alır ve açılan çukura oturtur. Dikimde dikkat edilecek husus toprağın, topraklı fideyi iyice sarması, boşluk kalmamasıdır.

  CAN SUYUNA DİKKAT !
  Tüplü fidelerde işçilik fazladır. Dikimin daha çok vakit almasına karşın, dikimden sonra topraksız fidelerde görülen baygınlaşma ve sarsıntı görülmez. Böylece ürüne yatmaları daha erken olur. Topraklı fidelerin köklerinde zararlanma olmadığından hastalıklara yakalanma oranları da azalır. Topraksız fidelere dikimden hemen sonra, topraklı fidelere ise daha geç can suyu verilir.

  Köklerin toprakla iyice temas etmesi ve ilk gelişme devrelerinde çevrelerinde yeterince su bulabilmeleri bakımından can suyunun bol verilmesi ve köklerin bulunduğu kısma kadar geçmesine özellikle dikkat edilmesi gerekir.

  DİKİM VE TAŞIMADA DİKKAT !
  Fidelerin tarlaya taşınmasında fide kökünün topraklı olması ve kökünün topraktan çıkarma, taşıma ve dikme sırasında en az zarar görmesi verim üzerine büyük etki yapar.


  Devami...


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sebze Fidesi Yetiştirme


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Benzer Konular

 1. Sebze Tohumluğu Seçiminde Sebze Zararlıları Yönünden Dikkat Edilecek Hususlar
  Konu Sahibi Gezgin Forum Bitki Koruma, Zirai İlaçlar, Hastalık ve Zararlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Mart.2011, 15:40
 2. Sebze fidesi üretim ve pazarlaması yönetmeliği
  Konu Sahibi Murat Forum Bahçe ve Bitki Meraklıları Lokali
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Haziran.2010, 11:46
 3. Doğal Çitler / Sebze Bahçesinin Etrafının Çevrelenmesi / SEBZE BAHÇESİNİN KURULMASI / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasım.2008, 08:09
 4. Sebze Bahçesinin Etrafının Çevrelenmesi / SEBZE BAHÇESİNİN KURULMASI / SEBZECİLİK
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel ve Özel Sebzecilik (Prof.Dr.Atila GÜNAY)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Kasım.2008, 08:09
 5. Sebze Fidesi Yetiştiriçiliği
  Konu Sahibi selsarac Forum Genel Sebzecilik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Ekim.2008, 01:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766